W tym przewodniku nie znajdziecie tekstów przekopiowanych z innych artykułów. Wszystkie zamieszczane informacje są wynikiem naszych własnych doświadczeń.
NA ŻAGLE DO CHORWACJI
DOJAZD
Samolot: od lat odczuwamy brak ekonomicznych, wygodnych lotów do Chorwacji. Ceny u przewoźników oferujących takie połączenia oscylują od 800 do 1200 zł za lot w dwie strony. Planując czarter w Chorwacji, bezpośrednio na wybrzeże latać możemy do Triestu, Puli, Rijeki, Zadaru, Splitu i Dubrownika.
Autokar: współpracujemy z firmami Glob Tourist. Autokar wyrusza z Warszawy i dojeżdża do większości popularnych chorwackich marin. Podróżujemy wygodnie z przerwami na posiłki, oraz przerwami sanitarnymi. Nie musimy skupiać się na prowadzeniu auta przez co wysiadamy wypoczęci. Autokar obsługuje dwóch a czasami trzech doświadczonych zawodowych kierowców.
Ceny, oraz rozkład jazdy znajdziecie klikając AUTOKAR DO CHORWACJI
Samochód: najpopularniejszy sposób podróżowania do Chorwacji. Dysponując czasem, możemy zaplanować ciekawą wycieczkę. Ale skoncentrujmy się na przejeździe do Chorwacji. Będziecie korzystali z autostrad. Często wybierana trasa prowadzi przez Czechy, Austrię, Słowenię. Winietki w Czechach i w Austrii, to prosta sprawa. 10 dniowa winieta w tych krajach, to wydatek ok. 11 euro. Ale w Słowenii to już 30 euro za 60 km. (najpopularniejszą trasą Spielfeld – Macelji).
Radzimy ominąć słoweńską autostradę, podróż wydłuży się o ok. 30 minut a zaoszczędzone 30 euro przeznaczyć można na inne wakacyjne cele. Należy zjechać z autostrady na ostatnim zjeździe przed granicą.
Autostrady w Chorwacji opłaca się na bramkach. Opłaty są wysokie. Znaczne oszczędności przynosi zjazd w autostrady w Karlovaču i wybór trasy przez Plitvickie Jeziora i Sljuni, gdzie namawiamy zatrzymać się na Rastoke.
W MARINIE
Parę słów dla podróżujących własnym samochodem.
Większość marin pozwala na krótki wjazd bez pobierania opłat. Często jest to 60 minut. Jest to czas na wypakowanie bagażu. Musimy podjęć decyzję, gdzie zaparkować?
Do dyspozycji mamy
- Parking na terenie mariny – ok. 12 euro/doba
- Parkingi prywatne – ok. 5 euro/doba
- Miejsce parkingowe niestrzeżone – bezpiecznie, ale na własną odpowiedzialność.
Standardowe procedury związane z zaokrętowaniem nie wymagają omówienia w tym miejscu.
PODNOSIMY ŻAGLE – CIEKAWE MIEJSCA
Wyspa Krapanji
Malutka, zamieszkała wyspa niedaleko Šibenika. Nie ma przeprawy mostowej, nie ma stałego połączenia promowego dla samochodów. Życie toczy się spokojnie i leniwie.
Bezpieczne miejsca z muringami i wodą znajdują się przy hotelu SPONGIOLA. Opłaty pobiera recepcja hotelu.
Cumujemy tuż przy małej piaszczystej plaży. Po uzgodnieniu, możliwość wypożyczenia leżaków. W samym miasteczku, sklep spożywczy, lodziarnia, knajpka, centrum nurkowe.
Krapanji to miasto poławiaczy gąbek. Pamiątki z nimi związane znajdziecie na każdym kroku. A w hotelu salka muzealna poświęcona poławiaczom gąbek i wyspie.
Zwracajcie uwagę na mielizny i skały wokół wyspy.
Zaton
Kolejne małe, urocze miasteczko w pobliżu Šibenika. Płynąc rzeką Krka w kierunku Parku Narodowego „KRKA”, za mostem, płyniemy dalej prosto. Mijamy marinę „Zaton”, na końcu zakola rzeki położony jest uroczy Zaton. Nabrzeże miejskie z muringami, prądem i wodą. Zawsze urzeka nas, jak to wioska jest zadbana. Niezależnie, czy w sezonie, czy poza sezonem, zawsze czysto i schludnie.
Warto odwiedzić lokalną konobę PORAT. W miasteczku kilka sklepów spożywczych. Przy miejskim nabrzeżu – sympatyczna kawiarenka.
Jeśli nie tęsknicie za gwarem Šibenika, szukacie spokojnego miejsca przed wyprawą na wodospady, Zaton jest dobrym wyborem.
Kanał Sv.Ante
Udając się jachtem do Parku Narodowego KRKA musicie przepłynąć kanałem Sv. Ante. Z kanału podziwiać można panoramę Šibenika z katedrą św. Jakuba na czele. Sam kanał oferuje wiele turystycznych atrakcji: twierdza Sv. Nikole, jaskinia z kaplicą Sv. Ante, wydrążony w skale tunel, stanowiący w przeszłości schronienie dla okrętów wojennych. Wzdłuż kanału biegnie interesująca trasa turystyczna. W kanale znajdziecie też kilka miejsc na rzucenie kotwicy. Aktualnie trwają prace, których celem jest zaadoptowanie dawnych terenów wojskowych na tereny rekreacyjne.
Kanałem przebiega tor wodny, w związku z czym należy zachować szczególną ostrożność.
Zlarin
Wcześniej prezentowaliśmy miasteczko poławiaczy gąbek, Krapanji. Zlarin słynie natomiast z pozyskiwania i obróbki korala. Istnieje tu kilka pracowni oraz muzeum korala. A dla nas żeglarzy Zlarin oferuje wygodne i rozległe nabrzeże z muringami, prądem i wodą. Możemy przycumować też przy ustawionych w pobliży bajach.
A w miasteczku kilka dobrych knajpek, sklep spożywczy, niewielka plaża. Przystań promowa z której możemy zaplanować wycieczkę Jadroliniją do pobliskiego Šibenika.
Šibenik
Historyczne miasto, z zabytkami wpisanymi na listę UNESCO, położone w Środkowej Dalmacji, przy ujściu rzeki Krka do Adriatyku. W pewnym oddaleniu od starego miasta
znajduje się Marina Mandalina (D-Marin Mandalina). Dogodne miejsce do cumowania znajdziecie też przy nabrzeżu miejskim, na wysokości starówki.
Zabytkowa część miasta położona jest na zboczu. Nad miastem górują warowne twierdze, a prawdziwą perełką jest Katedra Sv. Jakova. Ważną dla żeglarzy, jest informacja o położonej naprzeciwko Mandaliny, czynna całą dobę stacja benzynowa (LUKOIL). W sezonie miasto oferuje wiele ciekawych imprez artystycznych. Żeglując wzdłuż wybrzeża, warto zawitać do Šibenika.